Warning: Declaration of Extended_Walker_Category::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array) should be compatible with Walker_Category::start_el(&$output, $category, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/votumsa/domains/odszkodowaniedlarolnika.pl/public_html/wp-content/themes/rolnik/functions.php on line 0
Odszkodowania za dziki
fb twitter gplus email yt
 • Historie rolników
 • OC rolników
 • odszkodowania dla rolników
 • Odszkodowanie po wypadku
 • Odszkodowanie z KRUS
 • Pomoc dla rolników
 • Ubezpieczenia rolnicze
 • Pełna wersja serwisu

  Bezpłatna infolinia

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  Dziedziczenie z ZUS i OFE

  Skorzystaj z naszej wiedzy

  Odszkodowania dla rolników

  Odszkodowania za dziki

  Rolnik /

  Baza wiedzy /

  Odszkodowania dla rolników /

  Jak dochodzić odszkodowania za dziki?

  Jak dochodzić odszkodowania za dziki?

  odszkodowanie dziki

  Rolnik, który uprawia kukurydzę, ziemniaki lub zboża niestety musi sobie radzić także z problemem zniszczenia upraw przez dziki. Oczywiście – aby się od tego uchronić może zastosować odpowiednie zabiegi agrotechniczne.

   

  Prawo nakłada obowiązek na dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego zbudowania urządzeń lub wykonywanie zabiegów, które będą zapobiegać szkodom. Jednak to rolnik ostatecznie decyduje, czy pozwoli na taką budowę. Koła łowieckie proponują przeważnie tańsze rozwiązania, które często nie są zgodne z praktyką stosowaną przez danego rolnika.

   

  Koło łowieckie a odszkodowanie za szkody wyrządzone przez dziki

   

  Zwykle wychodzi propozycja, aby właściciel gospodarstwa założył ogrodzenie elektryczne. Rolnicy często nie zgadzają się na tego typu rozwiązania, gdyż wolą stosować siatkę wokół upraw. Jednak taka siatka uniemożliwia wejście myśliwym w czasie polowań, dlatego koła łowieckie nie wyrażają zgody na tego typu rozwiązanie. Pole zostaje zatem niezabezpieczone przed dzikami i innymi zwierzętami.

   

  Pamiętajmy jednak, że koła łowieckie są również zobowiązane, by tworzyć tzw. pasy zaporowe. Po zaoraniu takiego pasa, gromadzi się na nim dużą ilość nasion kukurydzy i przykrywa warstwą gleby. Ich zadaniem jest dostarczenie zwierzynie na tyle atrakcyjnego pożywienia, by nie opuszczała kompleksu leśnego poszukując go na polach uprawnych.

   

  Zgodnie z obowiązującym prawem, za szkody spowodowane w uprawach przez zwierzęta łowne odpowiadają koła łowieckie. Obowiązkiem Koła jest zapłacenie odszkodowania za dziki i inne szkody spowodowane przez taką zwierzyną łowną jak jelenie, daniele i sarny, z tym warunkiem, że rolnik musi również przedsięwziąć pewne kroki, aby zminimalizować skutki szkody.

   

  odszkodowanie za dziki

   

  W jaki sposób ubiegać się o odszkodowania za dziki?

   

  Rolnik, gdy zauważy szkody wyrządzone przez dziki na swoim polu, powinien zawiadomić o tym w ciągu trzech dni od zaobserwowania szkody dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego. Następnie zostaną przeprowadzone oględziny i oszacowanie szkód. Wówczas koło łowieckie sprawdza, czy rolnik umożliwił wcześniej podjęcie działań prewencyjnych w postaci proponowanych technik zabezpieczeń terenu. Jeśli tak – zarządca (dzierżawca) jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania za dziki.

   

  Jeśli jednak rolnik nie zgodził się na odpowiednie zabezpieczenie pola, odszkodowanie nie będzie mu przysługiwało. Zdążają się jednak sytuacje, kiedy mimo niezastosowania przez rolnika ogrodzenia proponowanego przez koło łowieckie, odszkodowanie zostaje zasądzone przez sąd na rzecz rolnika. Istotnym czynnikiem jest wtedy uzasadnienie decyzji rolnika o niezastosowaniu się do zaleceń koła łowieckiego. Jeśli rolnik chciał zabezpieczyć pole, ale w inny sposób niż ten zaproponowany przez koło łowieckie (wykazał zatem dobrą wolę) – odszkodowanie za szkody wyrządzone przez dziki może mu się należeć.

  Skorzystaj z infolinii:

  800-217-417

  pon – pt: 08:00 – 24:00

  NAPISZ DO NAS

  Skontaktuj się

  CENTRALA Votum S.A.

  ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław

  tel.:71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

  dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  © Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.

  ^