Pełna wersja serwisu
Zgodnie z obowiązującym prawem, większość rolników jest zobowiązanych do zawarcia umowy ubezpieczenia OC rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego. Jego celem jest zapewnienie ochrony ubezpieczeniowej osobom, które poniosły szkodę powstałą w związku z posiadaniem przez rolnika gospodarstwa.
Warto jednak pamiętać, że ubezpieczenie OC rolników zabezpiecza także samego rolnika. Przecież chroni ono posiadacza polisy przed kosztami, które może ponieść w wyniku szkody wyrządzonej osobie trzeciej.
Ubezpieczeniem OC rolników jest objęta odpowiedzialność cywilna rolnika oraz każdej osoby, która pracując w gospodarstwie rolnym w okresie trwania ochrony ubezpieczeniowej wyrządziła szkodę w związku z posiadaniem przez rolnika tego gospodarstwa.
Chodzi o wszelkiego rodzaju wypadki, jakie mogą zdarzyć się przy prowadzeniu gospodarki, np. wypadki, w których ucierpią Twoi pracownicy, szkody spowodowane przez zwierzęta, itp. W takich sytuacjach to zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie. Bez względu na to, czy szkodę wyrządził sam rolnik, czy też osoba pozostająca z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub pracująca w gospodarstwie. Co ważne – osobą pracującą w gospodarstwie rolnym jest osoba w nim pomagająca, dokonująca napraw, czy też świadcząca pomoc sąsiedzką.
Dodatkowo istnieje także obowiązek ubezpieczenia budynków gospodarskich od ognia i innych zdarzeń losowych. W końcu gospodarstwo rolne to nie tylko pola czy sady, ale także dom, magazyny, stajnie i wiele innych budynków.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC rolników jest produktem powszechnym i dostępnym, a jego zasady ściśle regulują przepisy prawa.
Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC rolników, dostępna jest także na rynku szeroka oferta ubezpieczeń dobrowolnych. Przede wszystkim kierowane są one do tych rolników, którym nie wystarcza suma ubezpieczenia, jaka występuje w polisach obowiązkowych lub takich, którzy chcieliby zapewnić sobie ochronę ubezpieczeniową od konkretnych zdarzeń losowych.
Z reguły polisy dobrowolne mają bardziej wyspecjalizowany zakres ubezpieczenia niż obowiązkowe. Pamiętajmy jednak, że polisa dobrowolna nie będzie nigdy tak uniwersalna, jak obowiązkowa.
Co ważne, ubezpieczenie dobrowolne można zawrzeć na wyższą sumę ubezpieczenia, niż ta która występuje w polisie obowiązkowej. Ponadto polisy dobrowolne mogą dotyczyć zarówno budynków gospodarczych, jak i wszelkiego rodzaju upraw oraz hodowli. Można także wykupić polisę w razie uszkodzenia maszyn, jakich używamy do prowadzenia gospodarstwa.
Posiadanie gospodarstwa rolnego wiąże się z wymogiem zawarcia ubezpieczenia OC dla rolników. Mimo to warto również przemyśleć posiadanie dobrowolnej polisy, zwłaszcza jeśli chcemy zabezpieczyć się od konkretnych zdarzeń losowych. Pisaliśmy o tym w artykule „Ubezpieczenia dobrowolnie w rolnictwie, czy to się opłaca?”
Skorzystaj z infolinii:
800-217-417
pon – pt: 08:00 – 24:00
KATEGORIE
NAPISZ DO NAS
CENTRALA Votum S.A.
ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław
© Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.