Warning: Declaration of Extended_Walker_Category::start_el(&$output, $item, $depth = 0, $args = Array) should be compatible with Walker_Category::start_el(&$output, $category, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/votumsa/domains/odszkodowaniedlarolnika.pl/public_html/wp-content/themes/rolnik/functions.php on line 290
Na czym polega dochodzenie odszkodowania z OC rolników?
fb twitter gplus email yt
 • Historie rolników
 • OC rolników
 • odszkodowania dla rolników
 • Odszkodowanie po wypadku
 • Odszkodowanie z KRUS
 • Pomoc dla rolników
 • Ubezpieczenia rolnicze
 • Pełna wersja serwisu

  Bezpłatna infolinia

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  Dziedziczenie z ZUS i OFE

  Skorzystaj z naszej wiedzy

  Oc rolników

  OC rolników

  Rolnik /

  Baza wiedzy /

  Oc rolników /

  Na czym polega dochodzenie odszkodowania z OC rolników?

  Na czym polega dochodzenie odszkodowania z OC rolników?

  wypadek na wsi

  Ustawodawca nałożył na rolników (osoby fizyczne, które posiadają minimum 1ha użytków rolnych) obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego. Dzięki temu ochroną zostali objęci nie tylko sami rolnicy, ale również osoby pozostające z nim we wspólnym gospodarstwie domowym oraz osoby tam pracujące.

   

  Głównym celem ubezpieczenia OC rolników jest przeniesienie na zakład ubezpieczeń ryzyka związanego z powstaniem szkody, którą, w przypadku braku ubezpieczenia, musiałby naprawić sprawca szkody samodzielnie, czyli z „własnej kieszeni”.

   

  Jak uzyskać odszkodowanie z OC rolników?

   

  Odszkodowanie może być wypłacone osobie poszkodowanej na wsi z ubezpieczenia OC rolników, jeśli spełnione są trzy warunki, tzw. przesłanki odpowiedzialności.

   

  Przesłanki warunkujące uzyskanie odszkodowania z OC rolników:

  1. wystąpienie zdarzenia, wypadku, którego skutkiem była śmierć lub powstanie obrażeń ciała;
  2. okoliczności samego zdarzenia muszą potwierdzać, że szkoda faktycznie powstała podczas wykonywania czynności związanych z posiadaniem gospodarstwa rolnego;
  3. wykazanie winy osoby odpowiedzialnej za zdarzenie. Należy udowodnić ubezpieczycielowi, że sprawca szkody poprzez swoje zawinione zachowanie doprowadził do wypadku.

   

  Jeżeli zostały spełnione wszystkie powyższe przesłanki odpowiedzialności, a umowa ubezpieczenia OC rolników była ważna w chwili zdarzenia, poszkodowany powinien zgłosić szkodę do odpowiedniego zakładu ubezpieczeń.

   

  Udokumentowanie szkody

   

  Jednak samo to nie jest wystarczające. Zakład ubezpieczeń powinien poznać roszczenia osoby poszkodowanej. Po wystąpieniu szkody poszkodowany może wnosić o przyznanie na jego rzecz zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, wnosić o refundację udokumentowanych kosztów (koszty leczenia, koszty dojazdów do placówek medycznych, koszty dojazdów członków rodziny w celu odwiedzin poszkodowanego, koszty opieki osób trzecich, koszty specjalnej diety, koszty pogrzebu), jak również o przyznanie świadczeń rentowych oraz naprawienie powstałych strat i zwrot utraconych dochodów, korzyści.

   

  Do zakładu ubezpieczeń należy skierować pismo, w którym wskazujemy wprost, o jakie świadczenia występujemy. Jak widzisz – możliwości jest wiele, dlatego potrzebna jest wiedza, by określić, jakiego typu świadczenia należą się w danej sytuacji. Właśnie dlatego podczas formułowania roszczeń warto korzystać z pomocy specjalisty.

   

  Zwłaszcza, że właściwe wykazanie wszystkich przesłanek odpowiedzialności, udokumentowanie i udowodnienie rozmiaru powstałej szkody oraz oszacowanie i udowodnienie roszczeń poszkodowanego jest czasochłonne i nie zawsze jest łatwe. Pamiętaj, że nie musisz samodzielnie zmagać się z ubezpieczycielem. Natomiast zaoszczędzony czas możesz poświęcić na rekonwalescencję.

  Skorzystaj z infolinii:

  800-217-417

  pon – pt: 08:00 – 24:00

  NAPISZ DO NAS

  Skontaktuj się

  CENTRALA Votum S.A.

  ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław

  tel.:71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

  dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  © Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.

  ^